Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – BIOMICUS, Warszawa

Specyfikacja:

Rok realizacji:

2012/2013

Lokalizacja:

Warszawa

Powierzchnia:

około 760 m2

Inwestor:

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

Zakres wykonanych prac:

Przebudowa oraz rozbudowa wszystkich instalacji wewnętrznych: instalacji elektrycznych, instalacji niskoprądowych, instalacji teletechnicznych i informatycznych, instalacji C.O., instalacji Zimnej i Ciepłej Wody Użytkowej, instalacji kanalizacyjnych, instalacji wentylacji, etc. Zaprojektowanie i wykonanie instalacji klimatyzacji wraz z odprowadzeniem skroplin, dla każdego pomieszczenia, systemu zarządzania ruchem pacjentów. Wykonanie ścianek działowych murowanych, słupów konstrukcyjnych żelbetowych, ścianek G-K. Wykonanie wszelkiego rodzaju pokryć ściennych i podłogowych – m.in. glazura, terakota, gres, tarket, tapety, kerrock, staron, corian. Montaż kompletnego białego osprzętu wraz z osprzętem dla osób niepełnosprawnych. Kompletne umeblowanie zawierające meble wykonywane na miarę oraz wolnostojące.

Przedstawiany obiekt budowlany jest jednym z największych wyzwań firmy WAND, które udało się zrealizować. Ośrodek rehabilitacyjny składa się z zakupionych przez Inwestora czterech oddzielnych apartamentów, które, co stanowiło dodatkowy problem, ulokowane są na dwóch piętrach. Prace były prowadzone w zamieszkałym już budynku, zlokalizowanym w ścisłym centrum Warszawy.

Na parterze znajduje się recepcja ośrodka, zaplecze socjalne dla personelu, gabinety administratorów ośrodka, szatnia i łazienka dla pacjentów. Na pierwszym piętrze znajduje się szereg pomieszczeń służących zaawansowanym technikom pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, które to pomieszczenia wymagały zaprojektowania i właściwego wykonania oraz instalacji specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Dodatkowo dla wygody rodziców i dzieci, na piętrze zostały wykonane kuchnia, łazienki i pomieszczenia z dostępem do TV oraz Internetu.

W celu zapewnienia właściwej funkcjonalności ośrodka, przepustowości i braku uciążliwości dla pozostałych mieszkańców budynku, dzięki zaangażowaniu firmy WAND, obie kondygnacje ośrodka zostały połączone w pełni funkcjonalną wewnętrzną windą o napędzie hydraulicznym. Podstawowym problemem związanym z wykonaniem wewnętrznej windy ośrodka było wyjątkowo niskie podszybie windy oraz niewystarczająca wytrzymałość stropu. Po odbyciu specjalnego szkolenia w firmie SIKA Polska, strop został wzmocniony specjalnie przygotowanym pasami z włókna węglowego (technologii XXI wieku) a winda, o niespotykanie niskim podszybiu, została sprowadzona z Grecji. Dodatkowo cała konstrukcja windy jest obudowana szybami bezpiecznymi i podświetlona od wewnątrz pasami LED, tak, że możliwe jest obserwowanie pracy windy, co stanowi nie tylko funkcjonalny, ale również intrygujący element wewnętrznej architektury ośrodka i budzi żywe zainteresowanie dzieci.

Facebook